در حال بارگزاری...

شال و روسری

یکی از مشکلاتی که بیشتر خانم ها با آن سر و کار دارند، ست کردن شال با مانتو، کیف و کفش آن ها است. اگر دانش لازم در مورد خرید شال را داشته باشید می توانید به راحتی این کار را انجام دهید. شاید در نگاه اول برای شما کار سخت و دشواری به نظر برسد. اما اگر دقیق تر به موضوع دقت کنید، خواهید دید که نه تنها سخت نیست بلکه کار لذت بخشی هم هست.

ما در این مطلب شما را با انواع شال آشنا می کنیم و به شما نکات مهمی که هنگام خرید شال باید به آن ها توجه داشته باشید، می آموزیم. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که در ست کردن شال با مانتو و کفش خود مشکل دارید مطالعه این مطلب به شما کمک خواهد کرد تا انتخاب درست تری داشته باشید. اگر احساس می کنید، مطالعه این مطلب به شما کمک می کند، می توانید با صرف چند دقیقه یک کارشناس خرید شال شوید.

شال چیست؟

نوعی پوشش است که برای پنهان کردن موهای بانوان از دید نامحرم استفاده می شود، البته این پوشش فقط در کشورهای مسلمان نشین استفاده نمی شود. در سایر کشورهای جهان مردم با دین ها و عقاید متفاوت برای زیبایی از آن استفاده می کنند، شال‌ها معمولا از جس نخ، سوپر نخ، ابریشم، مام، ساتن و … تهیه می شوند.

انواع شال:

 • شال نخی: این نوع شال جزو شناخته ترین شال‌های موجود در بازار هستند، به دلیل اینکه به راحتی اتو برمی دارند و روی سر لیز نمی خورند از محبوبیت خاصی برخوردار هستند.
 • شال سوپر نخ: این شال‌ها بسیار لطیف سبک و راحت هستند، به طوری که زمانی که آن ها را بر سر می کنید، اصلا آن را احساس نمی کنید. برای فصل تابستان بیشتر استفاده می شوند. به علت داشتن طیف گسترده رنگ ها می توان آن ها را با انواع مانتو ست کرد.
 • شال ابریشم: این نوع شال بیشتر برای مراسمات رسمی استفاده می شود، ابریشم به علت قیمت بالایی که در مقایسه با سایر جنس ها دارد، برای استفاده معمولی کمتر استفاده می شود.
 • شال ابریشم مام: از ترکیب ابریشم با مام ساخته می شوند، معمولا دارای وزن سبکی هستند و برای مهمانی ها و جشن ها مورد استفاده قرار می گیرند. این شال ها به علت لیز بودن بسیار بالا مورد کمتر توجه خانم ها قرار می گیرند.
 • شال هنرمندی: بیشتر چهره های سرشناس مثل هنرمندان از این نوع شال استفاده می کنند، طول این شال ها معمولا سه متر به بالا است و تقریبا تا روی کفش آویز می شوند.
 • شال حریر: اگر به دنبال خرید شال های فوق العاده سبک و راحت هستید به طوری که موهای شما در زیر آن نمایان باشد این جنس بهترین گزینه است، به دلیل نازک بودن بیش از حد بیشتر برای فصل تابستان مورد استفاده قرار می گیرد.
 • شال مجلسی: این نوع از شال تقریبا از جنس حریر در رنگ های مختلف ساخته می شوند، روی آن ها معمولا گلدوزی و خامه دوزی است. البته بیشتر به رنگ مشکی با پولک های طلایی و نقره ای معروف هستند.
 • شال سنگشور: این نوع از شال از جنس پارچه های سنگشور ساخته می شوند، معمولا کاربرد مجلسی دارند.

روش ست کردن شال با مانتو و کیف:

برای ست کردن شال ابتدا به دنبال خرید شال بروید. بهتر است رنگی را انتخاب کنید که به صورت شما بیاید، برای مثال از پوست روشن دارید در طیف رنگ های تیره انتخاب کنید و اگر پوست تیره تر دارید به دنبال رنگ های روشن بروید، رنگ روشن پوست شما را چند پایه روشن تر می کند. اگر ابتدا مانتو بخرید به علت ست کردن مانتو با شال مجبور می شوید رنگی را انتخاب کنید که به صورت شما نیاید.

آشنایی با دوخت انواع شال:

 • شال‌دور دست دوز: این نوع شال نسبت به شال‌های معمولی از قیمت بالاتری برخوردار هستند، و مخصوص مهمانی‌های رسمی می باشند. اگر برای استفاده روزانه می خواهید پول اضافی هدر ندهید.
 • شال‌دور چرخ دوز: دور تا دور این شال‌ها به وسیله چرخ دوخته می شود، قیمت آن ها در مقایسه با مدل های دست دوز بسیار پایین تر است. در واقع می توان گفت در هر جایی می توان از آن ها استفاده کرد.

قواره‌شال:

 • شال‌قواره ۱۶۰: در واقع این قواره برای نوجوانان مورد استفاده قرار می گیرند، می توان به آن ها‌شال نوجوان هم گفت، طول این شال ها ۱ متر و شصت سانتی متر است.
 • شال‌قواره ۱۷۰: این نوع شال بدترین قواره شال‌می باشد، در واقع خیلی کوتاه هستند و از دور گردن باز می شوند. پیشنهاد می کنم از خرید شال با این قواره خودداری کنید.
 • شال‌قواره ۱۸۰: بیشتر شال‌هایی که در بازار به چشم می بینید، قواره ۱۸۰ هستند. کمتر کسی پیدا می شود، که با پوشیدن این سایز مشکل داشته باشد. یک سایز استاندارد است.
 • شال‌قواره ۲۰۰: در واقع می توان گفت استانداردترین قواره برای شال می باشد، اگر به دنبال یک شال‌‎هستید که از نظر اندازه استاندارد باشد می توانید این قواره را انتخاب کنید.
 • شال‌قواره ۳۰۰: این شال‌ها دارای طول سه متری هستند، به این شال‌ها شال‌هنرمندی هم گفته می شود. بیشتر برای چهره های مشهور استفاده می شوند.

نکات مهمی که‌هنگام خرید شال‌باید به آن توجه کنید:

 • قیمت‌شال: قبل از شروع خرید میزان بودجه را برای خرید شال‌مشخص کنید، هنگامی که میزان بودجه را مشخص کنید، خود به خود خیلی از مدل ها از دامنه انتخاب شما خارج می شوند و انتخاب برای شما راحت می شود.
 • نوع‌شال: ابتدا مشخص کنید، شال‌را برای کجا قرار است، استفاده نمایید. برای منزل می خواهید، یا برای محل کار، مهمانی خصوصی یا مراسمات رسمی. اگر برای استفاده روزانه می خواهید نیاز به جنس های گران قیمت نیست و جنس های نخی مناسب می باشند.
 • جنس‌شال: به جنس شال‌هم توجه داشته باشید، اگر به دنبال خرید اجناس ارزان و حراجی هستید، نباید انتظار کیفیت جنس را داشته باشید. برای خرید جنس باکیفیت باید مقداری هم هزینه کنید.
 • سایز‌شال: شال‌هم مانند روسری دارای سایزهای مختلفی است که در قسمت های قبلی تمامی سایزها با جزئیات کامل توضیح داده شد. شما می توانید با توجه به سن و موقعیت کاری و اجتماعی خود سایز آن را مشخص کنید.
 • نوع دوخت: لبه های شال‌معمولا به دو روش دوخته می شوند، روش دست دوز که بسیار هم گران قیمت هستند و روش چرخ دوز که قیمت مناسب تری دارند اگر برای مهمانی رسمی نمی خواهید بهتر است مدل چرخ دوز را انتخاب کنید.
 • بررسی‌شال: تمامی قسمت های شال‌را مورد بررسی قرار دهید نباید، دارای هر نوع زدگی و پارگی باشد، بیشتر وقت ها شال‌ها موقع پرو کردن توسط مشتری های قبلی نخ کش می شوند پس به این نکته توجه کنید.

 

تفاوت شال و روسری زنانه

شاید برای برخی این سوال پیش بیاید که تفاوت شال و روسری زنانه در چیست؟ اساساً به چه نوع پوشش حجابی شال و به چه نوع پوشش حجابی روسری می‌گویند؟

 

شال و روسری

شال و روسری

 

• شال پارچه ای مستطیلی شکل است که در اندازه‌های مختلفی تولید، عرضه و استفاده می شود. یکی از معمول ترین اندازه‌ها مورد استفاده آن ، ۷۰*۱۸۰ سانتیمتر است. هر سال یکی از اندازه های آن بین خانم ها مورد استقبال بیشتری قرار می گیرد مثلا در سال ۹۵ شال نخی و ساده در ابعاد ۸۰*۱۸۰ بسیار مورد توجه قرار گرفت و در سال ۹۶ این محصول با ابعاد ۱۰۰*۲۸۰ که معروف به شال سه متری یا هنرمندی بود در بین خانم ها بسیار مورد توجه واقع شد.  دختران و خانم های جوان معمولا از جهت پوشش بیرون از خانه از آن استفاده می کنند. این محصولات دارای مدل ها و جنس های متفاوتی می باشند که می توان به عنوان نمونه از شال نخی, ابریشم, ابریشم مامی, گیپور, حریر و …. نام برد.

 

شال زنانه

شال زنانه

 

• روسری تشکیل شده از پارچه ای مربعی شکل که دارای اندازه های متفاوتی می باشد. یکی از رایجترین اندازه های آن ۱۰۰*۱۰۰ سانتیمتر است. هر ساله یکی از اندازه های ذکر شده بین خانم ها مورد استقبال بیشتری قرار می گیرد مثلا در سال ۹۵  سایزهای ۱۰۰*۱۰۰ از جنس ابریشم و ساتن با طرح گل های درشت مورد توجه قرار گرفتند.  و در سال ۹۶ سایز ۱۲۰*۱۲۰ و ۱۴۰*۱۴۰ معروف به روسری قواره دار و یا قواره بزرگ، بسیار مورد توجه خانم ها قرار گرفت. این نوع از حجاب معموما نزد خانم های مسن تر و خانم هایی که حجاب چادر دارند محبوبیت دارند. اما در سال گذشته با مد شدن قواره بزرگ، خانم های جوان و دارای پوشش مانتو هم علاقه زیادی به این روسری ها پیدا کرداند. این محصولات دارای مدل ها و جنس های مختلفی می باشند که از انواع آن می توان به روسری نخی, ابریشم, ساتن, گیپور, حاشیه دار و …. اشاره کرد.

 

روسری زنانه

روسری زنانه

 

مزایایی استفاده از شال و روسری

 

بسیاری از ما به علت موازین شرعی و اسلامی از حجاب استفاده می‌کنیم و از فواید آن آگاهی خاصی نداریم. در بسیاری از کشورهای غیر مسلمان بانوان از روسری و شال استفاده می کنند. فواید این پوشش باعث شده که غیر مسلمانان نیز از آن بهره ببرند و ما در این مطلب به چند مورد از مزیت های آن اشاره می نماییم.

 

• یکی از مواردی مزایای استفاده از این نوع پوشش سر، جلوگیری از آسیب های ماورای بنفش به پوست و موی سر است. این لباس مو و سر را از نور ماوراء بنفش و تاثیرات منفی آن محافظت می کنند. اثر نور ماوراء بنفش خورشید روی موهای رنگ شده بشدت بیشتر و منفی تر است. لذا خانم هایی که موی رنگ شده دارند روسری برایشان تاثیر حفاظتی بیشتری دارد.

 

• محافظت از پوست و موی سر از برخورد مستقیم با مواد آلاینده موجود در هوا.  این مواد آلاینده مانند گرد و غبار و آلودگی سوخت های فسیلی می توانند برموها بنشینند و مو و پوست سر را آلوده کنند. از این رو، روسری با محافظت از مو و سر در برابر این آلودگی ها، مزیت دیگری نیز برای خانم ها دارد.

 

 •  و اما زیبایی ، سر پوشی که با لباس و چهره‌ی افراد در تناسب و هماهنگی باشد، در جای خود می‌تواند تاثیر زیادی بر زیبایی و مد داشته باشد.

برای خرید به چه نکاتی توجه کنیم ؟

یکی از نکات اولیه در انتخاب انتخاب رنگ مناسب است. رنگی که در تناسب با رنگ پوست، مو و ساختار کلیه چهره‌ی شما باشد.

بهتر است خانم هایی که رنگ پوست روشنی دارند از شال و روسری هایی که دارای رنگ روشن هستند استفاده نکنند. لیمویی و آبی آسمانی و کرم از جمله رنگ هایی هستند که به تنهایی بی روح اند و وقتی با پوست روشن شما ترکیب شوند از جذابیت چهره ی شما می کاهند. اما با استفاده از رنگ های زرشکی و قهوه ای و نارنجی و …. شما میتوانید زیبایی خود را چند برابر کنید.

اما اگر شما با پوستی تیره و برنزه دنبال روسری هستید به هیچ وجه سراغ رنگ‌های تیره مثل دودی و بنفش تیره نروید.

مهم است که انتخاب شما با رنگ موهایتان هماهنگی داشته باشد و اگر چشم های شما رنگی است پارچه‌ همرنگ چشم هایتان باشد.

• یکی از متنوع ترین اکسسوری های زنانه،  شال و روسری است. رنگ بندی های ساده و نخی برای استفاده ی روزمره مناسب تر هستند و با اکثر لباس ها هماهنگ می شوند . روسری هایی که طرح های مدرن و جدیدتری دارند هم با توجه به سلیقه ی شما میتوانند جزو انتخاب هایتان باشند.

• جنس پارچه یکی دیگر از فاکتور های انتخاب شما باید باشد. پارچه های نخی به راحتی شسته می شوند و خنک هستند . روسری های نخی به راحتی اتو میشوند و نسبت به مدل های دیگر کمتر سر می خورند به همین دلیل برای استفاده ی روزمره و طولانی مدت کاملا مناسب هستند .

• جنس حریر قیمتی به مراتب بیشتر از مدل های نخی دارد و سر خوردن آن نسبت به شال و روسری زنانه ی نخی بیشتر است. به همین دلیل این مدل برای مجالس و مهمانی ها مناسب تر می‌باشند.

• از جنس های دیگر میتوان به ابریشم و ساتن اشاره کرد . روسری های ساتن براق هستند و قیمت کمتری نسبت به جنس ابریشم دارند. روسری های ابریشمی دیرتر چروک میشوند و جنس مقاومی دارند و برای هر فصلی میتوان از آنها استفاده کرد.

• در هنگام خرید باید به اندازه ی آن توجه شود . هر چه اندازه ی شال و روسری زنانه بزرگتر باشد استفاده از آن راحت تر خواهد بود .هماهنگ بودن شال و روسری زنانه با لباس ها

بهتر است مدل و رنگ شال و روسری زنانه را طبق رنگ بندی لباس هایتان و متناسب با فصل مربوط انتخاب کنید.نگهداری از شال و روسری زنانه

 

معمولا شال و روسري زنانه ، دراي بخشی هستند كه اطلاعات مهم از قبليل جنس ، درصد نخ و الیاف  ، حرارت آب ، حرارت اتو و … در آن مشخص شده است ، قبل از شستشو و یا هر اقدام دیگر به آن نكات توجه فرمایید.

 

• درجه شست و شوی با آب :  يكي از مهمترين عوامل تغییر نکردن كيفيت شال و روسري درجه حرارت آبي است كه شال و روسري با آن شسته مي شوند ، هرچه درجه حرارت آب بيشتر باشد ، عمر شال و روسري كمتر مي شود. مناسب تر است شال و روسري نخي را با آب ولرم و ترجيحا شامپو بشوئيد.

 

• اتو كردن : حرارت مستقيم به بافت پارچه آسيب مي زند. همچنين اگر شال يا روسري شما داراي الیافی از جنس نايلون باشد ، حرارت زياد باعث آب شدگي و تغيير بافت پارچه ي آن يا حتي سوختن آن ميشود. براي اطمينان بيشتر به اطلاعات دوخته شده به شال يا روسري دقت كرده و مشخصات آن را در نظر بگیرید. بهتر است از اتو كردن با حرارت مستقيم پرهيز کنید و هنگام اتو كردن ، پارچه ي سفيد و تميزي روي شال يا روسري قرار دهيد و سپس اتو كنيد.

 

• خشک شوئي شال و روسری زنانه :  تنها شال يا روسری ساتن يا ابريشم خود را به خشک شوئي بفرستید در خشكشوئي ها از مواد پاكننده ای استفاده مي كنند كه از عمر محصول کاسته و به كيفيت تار و پود ضربه ميزند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *